oficiální stránka

Jak trávím volný čas

21. 2. 2018
Jak trávím volný čas

Ahoj lidi, máme za sebou dva zápasy, po kterých mi popravdě není moc do řeči. Nejprve porážka 0:4 s Manchesterem City, a pak o víkendu prohra 0:2 se St. Gallenem. No, i to ke sportu ale patří, strašně mě to štve, ale jediné, co teď má smysl, je nechat to za sebou a rvát se o body v dalších zápasech. Pro mě je to vlastně i dobrá příležitost vám ukázat, co mi pomáhá zapomenout.
Asi vás to nepřekvapí, ale jedním ze způsobů, jak si nejlépe vyčistím hlavu, je zase sport. Aktivně, ale i v televizi. V posledních dnech mám o zábavu postaráno hlavně díky olympiádě – ta mě sice v televizi trochu míjí, protože to nejzajímavější se odehrává většinou brzy ráno, ale sleduju všechny Čechy poctivě hlavně díky Twitteru, Instagramu a dalším sítích, takže mi nic neuteče. I ve Švýcarsku byla samozřejmě velké téma Ester Ledecká. Všichni se mě na ni ptali, protože se o ní i tady vědělo, že je skvělá snowboardistka, ale to, že vyhraje i závod na lyžích, je prostě senzace, kterou ocení celý svět. Hodně sledovaný je tady i hokej, ten je teď ve Švýcarsku hodně populární, běží nám v televizi často i v kabině, konec konců Švýcaři měli loni jedničku v draftu NHL. Navíc teď na olympiádě nastoupili proti nám, takže to bylo hodně zajímavé.
Když k vám ale budu upřímný, kdybych si mohl vybrat, na co se v televizi podívám nejradši mimo fotbal, zvolím americký fotbal a tenis. To první sleduju už minimálně sedm let, začalo to ještě ve
Spartě, kdy jsme se tehdy s Pepou Hušbauerem dívali poprvé na Superbowl. Finále amerického fotbalu se totiž hraje vždycky v únoru, takže to většinou vycházelo na zimní soustředění.
A od té doby ho sleduju pravidelně. Lidé většinou říkají, že je na tom baví ta tvrdost nebo rychlost, ale mě americký fotbal baví hlavně kvůli pozici quarterbacka. Rád sleduju, jak musí umět číst hru, čeho všeho si musí všímat, jak se musí umět rozhodovat pod tlakem. Je to trochu podobné jako s námi gólmany ve fotbale. Hrajeme kolektivní sport, ale zároveň je to trochu i individuální záležitost, protože máme odlišné postavení. Takže když sleduju quarterbacky, dá se tam najít spousta věcí, ze kterých se můžu inspirovat.
Někomu z vás jsem tady už dřív odpovídal, že fandím Patriots, a to hlavně kvůli Tomu Bradymu. Strašně se mi líbí jeho příběh, na začátku kariéry byl draftovaný snad až jako sedmý quarterback, a přitom má dnes jako jediný pět prstenů za pět triumfů v Superbowlu. Nikdy jsem americký fotbal neviděl naživo, ale už dlouho se na to chystám. Jen si myslím, že na to dojde až skončím s kariérou, protože bych chtěl jet do Ameriky aspoň na měsíc, obejít si tam víc zápasů, zažít i NBA a NHL, ale to bohužel během naší sezony není možné.
Druhý sport, který miluju, je tenis. Sám si to přesně nepamatuju, je ale docela dobře možné, že jsem držel v ruce tenisovou raketu dřív, než jsem poprvé kopnul do fotbalového míče. Rodiče si taky kvůli tomu dlouho mysleli, že ze mě vyroste spíš profesionální tenista. Prostě jsem si pořád chodil pinkat o zeď, navíc v Ostravě se často hrál Davis Cup, takže mě rodiče brávali na zápasy. Dneska hodně záleží na tom, jak mám čas, ale minimálně výsledky důležitých turnajů sleduju poctivě. Říkám si, jaké máme štěstí, že žijeme v době Nadala, Djokoviče nebo Federera. S Rogerem jsem se navíc několikrát potkal, pochází z Basileje, takže je to náš fanoušek. Párkrát za námi přišel i do kabiny, kde jsem měl možnost si s ním popovídat. No, řeknu vám, poprvé jsem ze sebe málem nedostal ani slovo. Ale podruhé už to bylo v pohodě
A samozřejmě nesmím zapomenout ani na fotbal. Jestli si myslíte, že jsem ho večer, když se vrátím domů, už tak přesycený, že o něm nechci ani slyšet, tak to není pravda. Když máme v neděli volno, nenechám si ujít zápasy anglické Premier League, a nevynechám nikdy ani Ligu mistrů. Ve Švýcarsku to v televizi funguje skvěle, vždycky tady přepínají mezi jednotlivými zápasy, aby vám nikde neuniklo nic podstatného, což mě hrozně baví. Na podzim jsem se díval na nějaký zápas celý vlastně jen na Manchester City s Neapolí, to jsem udělal výjimku, protože oba týmy hrají podobným stylem a já jsem hrozně chtěl vidět, jak to bude vypadat, když nastoupí proti sobě.
Takže doufám, že mi Liga mistrů pomůže odreagovat se i tenhle týden. V sobotu nás totiž čeká důležitý zápas v Lausanne, tak nám držte palce, budeme to potřebovat!