oficiální stránka

Titul slaví Bern

3. 5. 2018
Titul slaví Bern

Je rozhodnuto. Jo, o víkendu jsme definitivně přišli i o poslední naději na titul. Vyhráli jsme sice 6:1 nad Thunem, jenže zároveň vyhrál i Bern, takže čtyři kola před koncem je už jasné, že je nemůžeme předstihnout. Už nějakou dobu jsme to samozřejmě tušili, ale stejně mě to strašně štve. Basilej vyhrála titul osmkrát za sebou, poslední tři roky jsem u toho už byl i já, takže jsem ve Švýcarsku nikdy nezažil, jaké to je nevyhrát ligu. Letos jsem to bohužel poprvé poznal.
Je to pro mě o to zvláštní pocit, že z pohledu individuálních statistik prožívám ve Švýcarsku nejlepší rok. V podstatě všechna čísla mám lepší než v předchozích letech. Vychytal jsem 12 nul, což je stejně jako můj loňský rekord ve Švýcarsku, přitom mám ještě čtyři zápasy na to, abych to vylepšil. Inkasoval jsem navíc zatím jenom 27 gólů, takže mám průměr 0,84 gólu na zápas. V sezoně 2015/16, které byla z mého pohledu nejlepší, jsem přitom inkasoval ještě o čtyři góly víc.
Vážím si toho o to víc, že ve švýcarské lize vždycky padalo hodně gólů, průměr se tady pohybuje kolem tří branek na zápas, takže vychytat nulu není žádná sranda. Hraje se tady útočně, i týmy, které hrají o záchranu dávají hodně gólů. O to je podle mě moje současná bilance cennější.
Jenže všechno je to samozřejmě k ničemu, když neobhájíte titul. Vždycky se říká, že osobní statistiky by radši člověk vyměnil za týmový úspěch, a je pravda, že bych svůj rekord klidně obětoval, jen kdybychom teď slavili titul my a ne Bern. Těžko teď kvůli tomu můžu říct, že je to pro mě nejlepší sezona, ale každopádně není tak špatná, jak to podle druhého místa v tabulce vypadá.
Největší rozdíl vidím v produktivitě, respektive v efektivitě. I letos jsme totiž ve většině zápasů soupeře přestříleli, dokázali jsme si vypracovat gólové příležitosti, dostat se do zakončení, ale v koncovce nám pak chyběl větší klid a možná i větší zkušenost, jelikož jsme před sezónou výrazně omladili kádr.
Co teď? Každý ví, že hraje o svoji budoucnost. A teď nemyslím případný přestup, ale jde i o Basilej. Náš klub vyhrál ligu osmkrát za sebou, a když teď skončí až druhý, je jasné, že budou muset nastat nějaké změny. Takže teď každý hrajeme i o svoji budoucnost v klubu. Díky tomu mi motivace nechybí, pořád chci dokazovat, že jsem ve Švycarsku nejlepší gólman. Držte mi palce!