oficiální stránka

Video ve fotbale

16. 5. 2018
Video ve fotbale

Ahoj lidi, dnes večer se v Lyonu hraje finále Evropské ligy a já si ho samozřejmě asi stejně jako vy nenechám v televizi ujít. Hodně se těším a hlavně doufám, že zápas nepokazí žádný sporný moment nebo chyby rozhodčích, kterých jsme si v poslední době všichni užili v pohárech dost. To mě vlastně taky přivedlo k myšlence, o kterou jsem se s vámi chtěl podělit už dlouho. Patřím k velkým zastáncům zavedení videorozhodčího do fotbalu a mrzí mě, že se v Lize mistrů a Evropské lize ještě nevyužívá. Na rozdíl od české ligy není ani ve Švýcarsku, i když se teď mluví o tom, že od roku 2019 by mělo být zavedeno už i tady. Popravdě se na to hodně těším. Vím, že se i v Česku občas mezi fanoušky mluví o tom, že kvůli videu mizí z fotbalu emoce, že už to není takové jako dřív, že není o čem diskutovat. Chápu to a částečně tomu rozumím, ale když se na to podívám očima hráče, je to jednoduché – v první řadě každý chce, aby všechna rozhodnutí v zápase byla fér. Není nic horšího, než když se celý rok o něco rvete, a pak vás o to připraví chyba rozhodčího.
Sám vím, o čem mluvím, protože i v letošní sezoně bych dal dohromady docela dost gólů, které jsme s Basilejí dostali, nebo naopak jsme je vstřelili, a přitom nejspíš neměly platit. Tyhle kontroverzní situace by měly vymizet a fotbal by mohl být víc spravedlivý. I v české lize je vidět, jaká je to pomoc. I když je jasné, že se ještě všichni musí naučit s videem pracovat, aby se hra nezdržovala. Když třeba srovnám, jak to fungovalo na jaře v pražském derby, a pak v zápase Plzně a Slavie, byl už vidět obrovský posun, rozhodnutí byla rychlejší a lidé na stadionu tomu rozuměli. Jen si myslím, že by se video mělo používat buď ve všech zápasech, nebo vůbec. Nechci říkat, že je pak liga neregulérní, ale každopádně to není moc spravedlivé. A také je otázka, jestli by rozhodčí neměl být napojený na mikrofon jako v americké NFL, kde pak také svoje rozhodnutí vysvětlí divákům a všichni na stadionu vědí, proč na základě videa rozhodl tak, a ne jinak.
Když už mluvíme o videu, je docela symbolické, že mohlo docela dobře promluvit i do obsazení dnešního finále Evropské ligy. Vzpomeňte si na semifinálovou odvetu mezi Marseille a Salcburkem, která byla sporných rozhodnutí plná. Mimochodem, komu budete dnes večer fandit? Dejte mi vědět dolů do komentářů!
Já osobně budu držet palce Atlétiku Madrid. Jednak by jeho vítězství pomohlo i českému zástupci v pohárech, ale hlavně bych to přál brankáři Janu Oblakovi, který se mi líbí. Mám rád i kouče Atlétika Diega Simeoneho, sice se mi úplně nelíbí styl, jaký svému týmu ordinuje, ale obdivuju emoce, které do toho dávají, s jakým hrají nasazením a jak bojují jeden za druhého. Bude to fungovat i na Marseille?