oficiální stránka

Něco o mně

Narodil jsem se 29. března 1989 v Ostravě. Jsem fotbalový brankář a momentálně chytám za Sevillu. Jak jsem se dostal z Ostravy až do Španělska? Celé to začalo na fotbalovém hřišti ve Frýdku-Místku. Bylo mi šest, když mě tam naši poprvé odvezli. Od té doby mi nikdo neřekne jinak než Vacloš.

K počtení

O začátcích na škváře

Myslím, že můžu s klidným svědomím říct, že pocházím ze sportovní rodiny. I když je pravda, že zrovna s fotbalem u nás doma nikdo zkušenosti neměl. Začal jsem s ním společně s bráchou Ríšou na hřišti ve Frýdku-Místku. Tu škváru mám doteď zadřenou po celém těle.

Když mi bylo deset, přestoupil jsem na přání tehdejšího trenéra žáků, pana Kušníra, do nedalekých Vítkovic. Na toto období vzpomínám moc rád, a to ze dvou důvodů. Za prvé, prošel jsem tady všemi mládežnickými kategoriemi a dostal svou první šanci jako brankář A týmu. Za druhé, právě tady jsem potkal svou úžasnou manželku Martinu.

O Viktorii a ME U21 v Dánsku

Když jsem se propracoval mezi tři tyče vítkovického áčka a pravidelně chytal druhou ligu, dostal jsem nabídku od Viktorie Žižkov. Pro mě to byl (a stále je) tradiční český klub s bohatou historií, takže jsem se moc dlouho nerozmýšlel a vydal se za svým prvním pražským dobrodružstvím. Ihned v následující sezóně jsme postoupili do první ligy, což mi jen potvrdilo to, že jsem se rozhodl správně.

Postup jsem ale ani pořádně neoslavil, protože už týden nato mě čekala největší výzva mé tehdejší kariéry – Mistrovství Evropy hráčů do 21 let v Dánsku. S klukama jsme tam tehdy odjížděli s cílem zajistit si minimálně postup ze skupiny. V kvalifikaci jsme ani jednou neprohráli, takže jsme byli pochopitelně plní odhodlání. Jenže naše plány vzaly docela rychle za své. Nenačasovali jsme správně formu a z turnaje odjeli s nepořízenou. Po velkém nadšení z postupu do ligy tak přišlo ještě větší zklamání.

O Spartě

Následující ročník jsem si připsal své první prvoligové starty a dostal nabídku, která se v České republice neodmítá. Stát se brankářem AC Sparta Praha. Pikantní bylo, že premiéru v novém dresu jsem si odbyl zrovna na hřišti Viktorky.

Na Spartu mám silné vzpomínky. Díky ní jsem se v roce 2012 dočkal své první pozvánky do reprezentačního A týmu, poprvé jsem okusil Evropskou ligu a hlavně jsem měl možnost trénovat pod svým vzorem Pavlem Srničkem. Nejlepší sezónu jsme měli v roce 2014, kdy se nám podařilo vyhrát double!

O angažmá ve Švýcarsku

A pak přišla možnost hrát za FC Basilej. Myslím, že přesně tohle je sen každého fotbalisty. Důvod, proč hrajeme fotbal. Byla to úžasná šance.

Na dalších pár let se tedy Basilej stala novým domovem pro mě i Martinu. Zkušenosti s nejprestižnější evropskou soutěží na sebe nenechaly dlouho čekat a já najednou stál na hřišti proti hráčům z Realu Madrid nebo Liverpoolu. Ale ten největší úspěch mého života stejně nakonec přišel mimo hřiště. V roce 2015 se nám narodila dcera Nicole.

O přestupu do Sevilly

Po konci Petra Čecha v reprezentaci v roce 2016 jsem se stal novou reprezentační jedničkou pro kvalifikaci na mistrovství světa v Rusku. S Basilejí jsme mezitím pravidelně vítězili v lize. Po čtyřech sezónách ve Švýcarsku jsem ale cítil, že chci udělat ještě jeden krok výš. Nikdy jsem se netajil ambicí zachytat si v jedné z TOP 5 evropských soutěží, takže když mi na stole přistála nabídka od španělské Sevilly, předního týmu La Ligy a několikanásobného vítěze Evropské ligy, neváhal jsem ani minutu!

A tak jsem se ocitl ve Španělsku. Doma se mi válí učebnice španělštiny a já makám na tom, abych všem, i sobě, dokázal, že do tohohle špičkového klubu patřím.

Osobní údaje

Datum narození 29. března, 1989
Místo narození Ostrava, Česká republika
Věk 30
Výška 1,89 m
Váha 87 kg
Národnost Česká republika
Pozice Brankář
Dominantní noha Pravá
Agent Nehoda Sport
Sponzor vybavení adidas
Model kopaček adidas Predator 19.1+
Model rukavic adidas Predator PRO
Současný klub Sevilla FC

Fotky, které jinde neuvidíte