oficiální stránka

Velikonoce v Seville

24. 4. 2019
Velikonoce v Seville

Hola amigos!
Život v Seville mi neustále přináší nové a nové zážitky a ten poslední byl pro mě asi vůbec nejpřekvapivější, tak se s vámi o něj podělím. Mám rád Velikonoce, ale popravdě je zase tak moc neprožívám. U nás na severu Moravy nejsou velikonoční tradice tak silné jako na jižní Moravě, takže klasika – pomlázka, vajíčka, ale většinou jen v rámci rodiny. Jenže v Seville jsem pochopil, jak moc jsou Velikonoce pro křesťany důležité. A zvlášť tady, kde hraje víra opravdu velkou roli.
Velikonoce jsou pro celé město nejdůležitější událostí v roce. A nejde jen o jeden den, oslavy trvají celý týden před Velikonočním pondělím. Říká se tomu Semana Santa, což znamená Svatý týden, a prakticky každý den je v centru města nějaké církevní procesí, při kterém se nesou velké dřevěné sochy a ulicemi jde průvod kajícníků v pláštích a špičatými kuklami. Vypadá to skoro až děsivě, ale má to ohromnou atmosféru! Těm kuklám tady říkají capirote a je to součást náboženské uniformy.
My jsme nakonec přímo mezi davy lidí k průvodu ve městě nešli, protože plné ulice lidí nejsou nic pro mě, ale to, co tady Velikonoce pro všechny znamenají, jsem cítil celý týden. Jednak jsme nejspíš i kvůli tomu dostali na začátku minulého týdne po vítězství nad Betisem tři dny volna,
španělští kluci v týmu to hodně prožívali, jejich sociální sítě byly plné fotek z města a průvodů a mělo to i praktické dopady, protože většina obchodů zůstala zavřená a neprůjezdná byla i velká část centra. No, řeknu vám, byl to zážitek! Teď už ale zase zpátky k fotbalu, protože zítra nás čeká důležitý zápas s Vallecanem.